Ogólnopolska Konferencja Popularno-Naukowa „Bezpieczeństwo i higiena pracy w regulacjach prawnych i w praktyce”
Warszawa, dn. 7 października 2024
Z satysfakcją informujemy, że dn. 7 października 2024 roku odbyła się Ogólnopolska Konferencja Popularno-Naukowa pt. „Bezpieczeństwo i higiena pracy w regulacjach prawnych i w praktyce”, którą zorganizowaliśmy z okazji jubileuszu 20-lecia utworzenia i działalności Stowarzyszenia Ochrony Pracy. Współorganizatorem Konferencji był Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Patronat honorowy nad Konferencją objęła Minister Rodziny, Pracy i Polityki Socjalnej dr Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Dziękujemy za udział w Konferencji przede wszystkim jej uczestnikom oraz prelegentom, jak również osobom społecznie uczestniczącym w pracach jej Rady naukowej oraz pracującym w jej Komitecie organizacyjnym.
Ryszard Celeda – Honorowy Prezes SOP
prof. dr hab. Paweł Chmielnicki – Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW
prof. dr hab. Dariusz Kuźmina – Dziekan Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW
dr Agnieszka Gaczyńska – Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW
dr Małgorzata Kochańska – Prezes O/Pomorskiego SOP
dr hab. Krzysztof Kowalik – Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW
dr hab. inż. Marcin Krause – Prezes O/Śląsko-Dąbrowskiego SOP
dr hab. Marian Andrzej Liwo – Wiceprezes Zarządu Głównego SOP
dr hab. Agata Opolska-Bielańska – Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW
dr Tadeusz Sułkowski – Wiceprezes Zarządu Głównego SOP
Hubert Karski
Marek Maszewski
Maciej Molak
Anna Ryszkowska
Małgorzata Starzyńska
Anna Witkiewicz
Oliwia Zbrojewska
Cel konferencji
Celem Konferencji była refleksja nad stanem regulacji prawnych z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, z uwzględnieniem specyfiki tych regulacji, występujących nieprawidłowości rzutujących na ich jakość, wymagających działań naprawczych.
W Konferencji wzięli udział przedstawiciele organów państwowych i instytucji odpowiedzialnych za kształtowanie warunków pracy w Polsce i pełniących nadzór nad nimi, eksperci wywodzący się ze środowisk akademickich, praktycy, przedstawiciele pracodawców i pracowników oraz członkowie SOP z oddziałów z całym kraju.
Gospodarzem Konferencji był Marek Maszewski, Członek Zarządu Głównego SOP.
Podsumowanie
historii i aktualnej działalności Stowarzyszenia
Uczestnicy Konferencji zostali powitani przez Współgospodarza Konferencji – prof. dr hab. Dariusza Kuźminę – Dziekana Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Następnie głos zabrał dr Tadeusz Sułkowski – były Główny Inspektor Pracy, Wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Ochrony Pracy, który przedstawił założenia i cele Konferencji oraz podsumował historię SOP oraz jego obecny status.
SOP ma aktualnie 10 Oddziałów terenowych i skupia ok. 350 członków, wśród których, oprócz osób ze Służby BHP, są inżynierowie, prawnicy i osoby związane z medycyną pracy. Misją Stowarzyszenia jest upowszechnianie bezpiecznych zachowań w procesie pracy, co przekłada się na takie aktywności członków SOP, jak: współpraca z organami państwowymi i samorządowymi, opiniowanie aktów prawnych z zakresu prawa pracy, wydawanie kwartalnika Informator Ochrony Pracy oraz doskonalenie kompetencji członków Stowarzyszenia. Przy SOP działa komisja
energetyczna, prowadząca szkolenia energetyczne i przeprowadzająca egzaminy, umożliwiające zdobycie uprawnień energetycznych.
Tadeusz Sułkowski podkreślił również, że Stowarzyszenie jest otwarte na nawiązanie współpracy z nowymi środowiskami zawodowymi.
Następnie miały miejsce wystąpienia przedstawicieli: Patrona honorowego Konferencji oraz Gości honorowych i odczytane zostały listy gratulacyjne Ministra Nauki Dariusza Wieczorka oraz Głównego Inspektora Pracy Marcina Staneckiego.
W dalszej części programu odczytany został również list laudacyjny od Zarządu Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP w Łodzi, przez prezes Grażynę Barbarę
Skorupę.
Program Konferencji – eksperckie sesje plenarne
Program Konferencji wypełniły 4 moderowane sesje plenarne, których tematyka była skupiona wokół różnych aspektów bezpieczeństwa pracy. Biorący w niej udział eksperci wskazywali na zagrożenia w tych obszarach oraz rekomendowane rozwiązania.
Sesja plenarna 1
Moderator: prof. dr hab. Paweł Chmielnicki – Kierownik Katedry Technologii Informacyjnych Mediów, Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego
B. prof. WSIiZ w Rzeszowie i Akademii Humanitas w Sosnowcu,
b. Okręgowy Inspektor Pracy w Rzeszowie,
b. Z-ca Głównego Inspektora Pracy
Wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Ochrony Pracy,
Prezes O/Podkarpackiego Stowarzyszenia Ochrony Pracy
Referat wprowadzający: Publiczno-prawny charakter obowiązków w zakresie bhp i determinanty ich realizacji w oparciu o doświadczenia z działalności SOP
Dyrektor Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej im. J. Tuliszkowskiego – Państwowego Instytutu Badawczego
Analiza i ocena zagrożenia pożarowego związanego z używaniem baterii litowo-jonowych, na przykładzie procesu ładowania akumulatorów trakcyjnych samochodów elektrycznych
Kierownik Zakładu Zarządzania BHP, Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy, Warszawa
Warunki pracy platformowej i wyzwania związane z ich kształtowaniem
Sesja plenarna 2.
Moderator: dr hab. Krzysztof Kowalik – Katedra Technologii Informacyjnych Mediów, Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego
Politechnika Śląska, Gliwice
Prezes O/Śląsko-Dąbrowskiego Stowarzyszenia Ochrony Pracy
Bezpieczeństwo i higiena pracy jako obszar wiedzy, edukacji i nauki
Główny Inspektor Kontroli, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Warszawa
Rola ubezpieczeń społecznych w kształtowaniu bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.
Biegły sądowy z zakresu bhp
b. inspektor Państwowej Inspekcji Pracy
Dyrektor ds. Rozwoju EcoMS Consulting Sp. z o. o.
Członek O/Podkarpackiego Stowarzyszenia Ochrony Pracy
Dylematy pracodawców w obliczu obowiązku weryfikacji spełnienia wymagań zasadniczych dla maszyn: art. 217 Kodeksu pracy i jego implikacje
Sesja plenarna 3.
Moderator: dr hab. Agata Opolska-Bielańska, Katedra Technologii Informacyjnych Mediów, Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego
Członek Stowarzyszenia Ochrony Pracy
Inżynier budowy – stanowisko pracy czy samodzielna funkcja w budownictwie
Katedra Prawa i Administracji, Akademia WSB, Dąbrowa Górnicza
Porozumienie o współdziałaniu pracodawców
Wydział Inżynierii Bezpieczeństwa i Ochrony Ludności, Akademia Pożarnicza, Warszawa
(Współautor: st. bryg. dr inż. Robert Piec, Instytut Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Akademia Pożarnicza, Warszawa)
Bezpieczeństwo strażaków w działaniach ratowniczych
Sesja plenarna 4.
Moderator: dr Małgorzata Kochańska – Prezes O/Pomorskiego Stowarzyszenia Ochrony Pracy
Prezes Polskiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców BHP, Płock
Bezpieczeństwo użytkowania przestrzeni obiektów ochronnych w zakładach pracy
Katedra Prawa i Administracji, Akademia WSB, Dąbrowa Górnicza
Ryzyko pracodawcy zatrudniającego pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy
Kierownik Katedry Technologii Informacyjnych Mediów, Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego
Prawa pracownika jako temat polityki legislacyjnej
Główne
wnioski z Konferencji
Wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Ochrony Pracy i Prezes O/Podkarpackiego Stowarzyszenia Ochrony Pracy, Marian A. Liwo, w referacie wprowadzającym podkreślał, że prawo do ochrony pracy mają wszyscy pracownicy, nie tylko zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. Podkreślał również znaczenie tego, że obowiązki w zakresie bhp mają charakter publiczno-prawny, oraz przestrzegał przed nadmiernym dążeniem do deregulacji tej sfery, ponieważ całkowite sprywatyzowanie relacji pracodawca –pracownicy byłoby niebezpieczne.
Zarówno dr Tadeusz Sułkowski, jak również następni prelegenci oraz biorący udział w dyskusji uczestnicy Konferencji wskazywali na to, co utrudnia kształtowanie i realizację bezpiecznych warunków pracy. Podnoszono takie kwestie jak zawiłość czy niejednoznaczność przepisów, które wprowadzają niepewność, jak należy je
intepretować i stosować, braki w przepisach dotyczących szkoleń BHP, potrzebę szerszych konsultacji z praktykami i ekspertami przy wprowadzaniu nowych przepisów; niejasny status inżyniera budowy, utrudniający kwestie podziału odpowiedzialności podczas budowy, czy dylematy pracodawców dotyczące weryfikacji spełnienia wymagań zasadniczych dla maszyn: art. 217 Kodeksu pracy.
Wskazywano także na zagrożenia, jakie niosą nowe rozwiązania technologiczne – wśród nich na zagrożenia pożarowe związane z ładowaniem samochodów elektrycznych i potrzebę wprowadzenia odpowiednich wymagań w zakresie ochrony przeciwpożarowej w obiektach budowlanych przeznaczonych do ładowania samochodów elektrycznych i hybrydowych czy brak świadomości zagrożeń w pracy wśród pracowników platform, którzy nie są o nich wystarczająco informowani.
Niektóre zagadnienia wywoływały szczególnie żywe dyskusje uczestników i prelegentów, co pozwalało jeszcze lepiej zobaczyć ich złożoność i potrzebę zmian przepisów, które ich dotyczą.
Konferencję zamknął Wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Ochrony Pracy, dr Tadeusz Sułkowski, dziękując wszystkim za przybycie i udział w Konferencji.