Konferencja Jubileuszowa SOP

Ogólnopolska Konferencja Popularno-Naukowa „Bezpieczeństwo i higiena pracy w regulacjach prawnych i w praktyce”

Warszawa, dn. 7 października 2024

Z satysfakcją informujemy, że dn. 7 października 2024 roku odbyła się Ogólnopolska Konferencja Popularno-Naukowa pt. „Bezpieczeństwo i higiena pracy w regulacjach prawnych i w praktyce”, którą zorganizowaliśmy z okazji jubileuszu 20-lecia utworzenia i działalności Stowarzyszenia Ochrony Pracy.  Współorganizatorem Konferencji był Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Patronat honorowy nad Konferencją objęła Minister Rodziny, Pracy i Polityki Socjalnej dr Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Dziękujemy za udział w Konferencji przede wszystkim jej uczestnikom oraz prelegentom, jak również osobom społecznie uczestniczącym w pracach jej Rady naukowej oraz pracującym w jej Komitecie organizacyjnym.

 

Ryszard Celeda Honorowy Prezes SOP

prof. dr hab. Paweł Chmielnicki Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

prof. dr hab. Dariusz Kuźmina Dziekan Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

dr Agnieszka Gaczyńska Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

dr Małgorzata Kochańska Prezes O/Pomorskiego SOP

dr hab. Krzysztof Kowalik Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

dr hab. inż. Marcin Krause Prezes O/Śląsko-Dąbrowskiego SOP

dr hab. Marian Andrzej Liwo Wiceprezes Zarządu Głównego SOP

dr hab. Agata Opolska-BielańskaWydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

dr Tadeusz SułkowskiWiceprezes Zarządu Głównego SOP

Hubert Karski

Marek Maszewski

Maciej Molak

Anna Ryszkowska

Małgorzata Starzyńska

Anna Witkiewicz

Oliwia Zbrojewska

Cel konferencji

Celem Konferencji była refleksja nad stanem regulacji prawnych z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, z uwzględnieniem specyfiki tych regulacji, występujących nieprawidłowości rzutujących na ich jakość, wymagających działań naprawczych.

W Konferencji wzięli udział przedstawiciele organów państwowych i instytucji odpowiedzialnych za kształtowanie warunków pracy w Polsce i pełniących nadzór nad nimi, eksperci wywodzący się ze środowisk akademickich, praktycy, przedstawiciele pracodawców i pracowników oraz członkowie SOP z oddziałów z całym kraju.

Gospodarzem Konferencji był Marek Maszewski, Członek Zarządu Głównego SOP.

Podsumowanie
historii i aktualnej działalności Stowarzyszenia

Uczestnicy Konferencji zostali powitani przez Współgospodarza Konferencji – prof. dr hab. Dariusza Kuźminę – Dziekana Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Następnie głos zabrał dr Tadeusz Sułkowski – były Główny Inspektor Pracy, Wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Ochrony Pracy, który przedstawił założenia i cele Konferencji oraz podsumował historię SOP oraz jego obecny status.

SOP ma aktualnie 10 Oddziałów terenowych i skupia ok. 350 członków, wśród których, oprócz osób ze Służby BHP, są inżynierowie, prawnicy i osoby związane z medycyną pracy. Misją Stowarzyszenia jest upowszechnianie bezpiecznych zachowań w procesie pracy, co przekłada się na takie aktywności członków SOP, jak: współpraca z organami państwowymi i samorządowymi, opiniowanie aktów prawnych z zakresu prawa pracy, wydawanie kwartalnika Informator Ochrony Pracy oraz doskonalenie kompetencji członków Stowarzyszenia. Przy SOP działa komisja
energetyczna, prowadząca szkolenia energetyczne i przeprowadzająca egzaminy, umożliwiające zdobycie uprawnień energetycznych.
Tadeusz Sułkowski podkreślił również, że Stowarzyszenie jest otwarte na nawiązanie współpracy z nowymi środowiskami zawodowymi. 

Następnie miały miejsce wystąpienia przedstawicieli: Patrona honorowego Konferencji oraz Gości honorowych i odczytane zostały listy gratulacyjne Ministra Nauki Dariusza Wieczorka oraz Głównego Inspektora Pracy Marcina Staneckiego.

W dalszej części programu odczytany został również list laudacyjny od Zarządu Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP w Łodzi, przez prezes Grażynę Barbarę
Skorupę.

Program Konferencji – eksperckie sesje plenarne

Program Konferencji wypełniły 4 moderowane sesje plenarne, których tematyka była skupiona wokół różnych aspektów bezpieczeństwa pracy. Biorący w niej udział eksperci wskazywali na zagrożenia w tych obszarach oraz rekomendowane rozwiązania.


Sesja plenarna 1

Moderator: prof. dr hab. Paweł Chmielnicki – Kierownik Katedry Technologii Informacyjnych Mediów, Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego

B. prof. WSIiZ w Rzeszowie i Akademii Humanitas w Sosnowcu, 

b. Okręgowy Inspektor Pracy w Rzeszowie, 

b. Z-ca Głównego Inspektora Pracy

Wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Ochrony Pracy,

Prezes O/Podkarpackiego Stowarzyszenia Ochrony Pracy
Referat wprowadzający: Publiczno-prawny charakter obowiązków w zakresie bhp i determinanty ich realizacji w oparciu o doświadczenia z działalności SOP

Dyrektor Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej im. J. Tuliszkowskiego – Państwowego Instytutu Badawczego
Analiza i ocena zagrożenia pożarowego związanego z używaniem baterii litowo-jonowych, na przykładzie procesu ładowania akumulatorów trakcyjnych samochodów elektrycznych

Kierownik Zakładu Zarządzania BHP, Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy, Warszawa
Warunki pracy platformowej i wyzwania związane z ich kształtowaniem

Sesja plenarna 2. 


Moderator: dr hab. Krzysztof Kowalik – Katedra Technologii Informacyjnych Mediów, Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego

Politechnika Śląska, Gliwice

Prezes O/Śląsko-Dąbrowskiego Stowarzyszenia Ochrony Pracy

Bezpieczeństwo i higiena pracy jako obszar wiedzy, edukacji i nauki

Główny Inspektor Kontroli, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Warszawa

Rola ubezpieczeń społecznych w kształtowaniu bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.

Biegły sądowy z zakresu bhp

b. inspektor Państwowej Inspekcji Pracy

Dyrektor ds. Rozwoju EcoMS Consulting Sp. z o. o.

Członek O/Podkarpackiego Stowarzyszenia Ochrony Pracy

Dylematy pracodawców w obliczu obowiązku weryfikacji spełnienia wymagań zasadniczych dla maszyn: art. 217 Kodeksu pracy i jego implikacje

Sesja plenarna 3.

Moderator: dr hab. Agata Opolska-Bielańska, Katedra Technologii Informacyjnych Mediów, Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego

Członek Stowarzyszenia Ochrony Pracy

Inżynier budowy – stanowisko pracy czy samodzielna funkcja w budownictwie

Katedra Prawa i Administracji, Akademia WSB, Dąbrowa Górnicza

Porozumienie o współdziałaniu pracodawców

Wydział Inżynierii Bezpieczeństwa i Ochrony Ludności, Akademia Pożarnicza, Warszawa

(Współautor: st. bryg. dr inż. Robert Piec, Instytut Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Akademia Pożarnicza, Warszawa)

Bezpieczeństwo strażaków w działaniach ratowniczych

Sesja plenarna 4.

Moderator: dr Małgorzata Kochańska – Prezes O/Pomorskiego Stowarzyszenia Ochrony Pracy

Prezes Polskiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców BHP, Płock

Bezpieczeństwo użytkowania przestrzeni obiektów ochronnych w zakładach pracy

Katedra Prawa i Administracji, Akademia WSB, Dąbrowa Górnicza

Ryzyko pracodawcy zatrudniającego pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy

Kierownik Katedry Technologii Informacyjnych Mediów, Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego

Prawa pracownika jako temat polityki legislacyjnej

Główne
wnioski z Konferencji

Wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Ochrony Pracy i Prezes O/Podkarpackiego Stowarzyszenia Ochrony Pracy, Marian A. Liwo, w referacie wprowadzającym podkreślał, że prawo do ochrony pracy mają wszyscy pracownicy, nie tylko zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. Podkreślał również znaczenie tego, że obowiązki w zakresie bhp mają charakter publiczno-prawny, oraz przestrzegał przed nadmiernym dążeniem do deregulacji tej sfery, ponieważ całkowite sprywatyzowanie relacji pracodawca –pracownicy byłoby niebezpieczne.

Zarówno dr Tadeusz Sułkowski, jak również następni prelegenci oraz biorący udział w dyskusji uczestnicy Konferencji wskazywali na to, co utrudnia kształtowanie i realizację bezpiecznych warunków pracy. Podnoszono takie kwestie jak zawiłość czy niejednoznaczność przepisów, które wprowadzają niepewność, jak należy je
intepretować i stosować, braki w przepisach dotyczących szkoleń BHP, potrzebę szerszych konsultacji z praktykami i ekspertami przy wprowadzaniu nowych przepisów; niejasny status inżyniera budowy, utrudniający kwestie podziału odpowiedzialności podczas budowy, czy dylematy pracodawców dotyczące weryfikacji spełnienia wymagań zasadniczych dla maszyn: art. 217 Kodeksu pracy.

Wskazywano także na zagrożenia, jakie niosą nowe rozwiązania technologiczne – wśród nich na zagrożenia pożarowe związane z ładowaniem samochodów elektrycznych i potrzebę wprowadzenia odpowiednich wymagań w zakresie ochrony przeciwpożarowej w obiektach budowlanych przeznaczonych do ładowania samochodów elektrycznych i hybrydowych czy brak świadomości zagrożeń w pracy wśród pracowników platform, którzy nie są o nich wystarczająco informowani.

Niektóre zagadnienia wywoływały szczególnie żywe dyskusje uczestników i prelegentów, co pozwalało jeszcze lepiej zobaczyć ich złożoność i potrzebę zmian przepisów, które ich dotyczą.

Konferencję zamknął Wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Ochrony Pracy, dr Tadeusz Sułkowski, dziękując wszystkim za przybycie i udział w Konferencji.

Galeria zdjęć z konferencji

Relacja filmowa z konferencji